Genshiken

15. července 2010 v 20:53 | Colleen |  Anime
genshiken
(z leva: Madarame, Tanaka, Ohno (vzadu), Ogiue, Kuchiki, Sasahara, Kugayama (vzadu), Kousaka, Saki, Sasaharova sestra, která se objeví v první řadě)
Genshiken, Genshiken OVA, Genshiken 2

Na tohle anime jsem narazila čistě náhodou, když jsem se zas jednou probírala rolemi jednoho ze seiyuu. Zaujal mě název a po rozkliknutí se přede mnou objevilo anime o otaku pro otaku. Chvíli jsem váhala, protože anime o otaku libující si v eroge/hentai hrách a plné fanservisu pro mužskou část publika není zrovna můj šálek čaje a nedívám se na ně, ale nejsem zase až tak plná předsudků, abych to nezkusila. Vždycky můžu přestat, že?

Anime začíná nástupem Kanjiho Sasahary na vysokou školu v Tokyu, kdy si hledá nějaký klub, do kterého by mohl vstoupit. Shodou náhod narazí na klub s názvem Genshiken (zkratka pro Společnost pro studie moderní vizuální kultury), který spojuje anime, mangu a hry do jednoho. Členové tráví svůj volný čas hraním her, diskutováním, pro ně hitových, anime a mangy Kujibiki Unbalance, stavěním modelů Gundamů a "slintáním" nad různými doujinshi.


V klubu se Sasahara seznámí s jeho současnými členy - Madaramem (ne zrovna pohledným hardcore otaku utrácející své veškeré úspory na doujishi), Tanakou (který miluje šití cosplay oblečků), Kugayamou (koktajícím a obézním otaku, který jako jediný dovede kreslit, ale chybí mu motivace vytvořit své vlastní dílo) a předsedou, který se vždycky zjeví, a pak zmizí.

Společně se Sasaharou do klubu nastoupí Kousaka, který, ač to jeho zjev nenapovídá, je náruživým hráčem všemožných her a všechny peníze za ně taky utrácí a spánek a jídlo je pro něj naprosto nepodstatné. Ale i přes svůj status otaku má přítelkyni - Saki Kasukabe, která jej oslovila první den školy (kvůli vzhledu, ale pak v něm poznala kamaráda z dětství). Saki otaku nechápe a chce, aby se Kousaka od jeho koníčku odtrhnul, a proto jej následuje i na klubová setkání Genshikenu (do klubovny dokonce chodí, i když tam Kousaka není, a ve svém prvním ročníku na VŠ má perfektní docházku, i když není oficiálním členem). Ale její snahy jsou marné a později se s ostatními členy klubu sblíží, i přesto, že se z ní otaku nestane.

V průběhu série se do Genshikenu dostanou další členové - Kanako Ohno, která žije pro cosplay a je nadšená, že jí Tanaka může šít kostýmy na míru; v OVA se objeví Ogiue, která se představí - jsem Ogiue a nenávidím otaku. Sama je fujoshi (ženská otaku), tzn. že nenávidí i sebe, a miluje yaoi, boy's love a doujinshi především na zparodované série jako Slam Dunk a Code Geass, ale nerada to před někým zmiňuje. (Na Ogiue a její problémy je soustředěna hlavně druhá řada.) Společně s Ogiue nastoupí i Kuchiki, který byl v anime představen už v první řadě, ale nakonec si vybral anime klub. Kuchiki je spíše postranní komická vložka, která je hlasitá a protivná, a věta, kterou řekl v jedné z epizod, je všechno, co je o něm třeba vědět: Yes, I'm baka desu.

Anime se zaměřuje na většinu věcí otaku - doujishi, anime, Ani-Fest/Comi-fest, hry, stavění modelů, cosplay, ve druhé řadě, kdy se objeví Ogiue, je jedna epizoda zaměřená na yaoi, kreslení vlastních doujishi. Vidíme, jak se postavy pomalu vyvíjejí, dospívají (anime se odehrává po celé čtyři roky, co je Sasahara na škole), na konci série si hledají práci, zamilovávají se. Ale především je to velká komedie a většinu každé epizody se prosmějete.

Postavy jsou podle mého názoru realistické - každou z nich si dokáži představit v normálním světě (asi kromě Kuchikiho, nějak nemůžu strávit, že by taková osoba opravdu v reálu existovala (nebo jsem se spíš s nikým podobným nepotkala). Ale to nemění nic na faktu, že jsem si jeho věty užívala, ale zase je tu fakt, že je dabovaný Akirou Ishidou a v takových případech bývám zaujatá) - a mou nejoblíbenější byl Madarame.

Když jsem se na anime začala dívat, říkala jsem si, do čeho jsem se to proboha uvrtala. Hlavní postava, Sasahara, byl poněkud mdlý, design postav byl něco, na co jsem nebyla zvyklá (sledovala jsem to hned po Miracle Train, trošku nudné anime, ale plné nádherných bishíků :D) - vybírám si anime napůl podle kresby a zhruba zápletky, napůl podle dabérů a v blízké době to změnit nehodlám, protože mi to vyhovuje :D, ale anime mě dostalo svým humorem, Madaramem, Saki, Tanakou+Ohno. Co mi trochu unikalo byly některé reference na, předpokládám, mainstreamová anime a na starý Gundam (viděla jsem jen Gundam SEED a řadu a půl Gundam 00), ale s poznámkami se to dalo zvládnout.

Nebudu ani zapírat, že mou nejoblíbenější epizodou byla právě ta, která se zabývala yaoi, ale ani ne kvůli obsahu, ale jak byla udělaná. Ogiue si prostě sedí v klubovně a dává dohromady Sasaharu a Madarameho (po té, co je nachytá, jak Sasahara drží Madarameho za kravatu), zkouší je popárovat i s ostatními členy, rozhoduje, kdo je uke, kdo seme, je to plné yaoi klišé, a člověku nezbývá, než se celou dobu smát. Nemluvě o tom, že kresba se pro Ogiueninu fantazii změnila, postavy zkrásněly, začala hrát klasická BL hudba, hlasy seiyuu se změnily - prostě geniální parodie.

Ale i kdyby nebylo yaoi epizody, celé anime se mi opravdu líbilo. Sice stále nechápu, co kdo vidí na anime s roztomilými postavami, které vypadají na dvanáct, a ještě k nim číst/kreslit doujinshi (mluvím o tom vnitřním anime, které Genshiken má rád - Kujibiki Unbalance) a celkově být z těch postav na větvi, ale tak každý máme své oblíbené.

Anime rozhodně doporučuju všem bez rozdílu, ať už jste otaku/snažíte se jím být/díváte se na anime jen pro zábavu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.