Saiyuki Gaiden

23. července 2010 v 21:38 | Colleen |  Manga
~Můžeš se někomu stát jeho sluncem?~

mangaka: Kazuya Minekura
žánr: josei, tragédie, drama, přátelství
počet dílů: 4 volume

"Nuda by člověka i zabila" jsou slova, která provází klasický den Konzena Doujiho, muže, který většinu svých dní tráví zavřený ve své kanceláři a razítkuje dokumenty, muže, který se nikdy nepozastaví a neobdivuje krásu květin, nezajímá se o ostatní, nepustí si nikoho k tělu, dokonce jej nezajímá ani chuť dobrého vína. Dokud nepřijde ten osudný den, kdy jej jeho teta, Milosrdná bohyně Kanzeon Bosatsu, dotáhne do přijímací síně, kam jeden z cestovatelů donesl dítě ze světa pod nebem. Kacířské dítě se zlatýma očima zrozené z kamene na vrcholku hory, jež není ani člověkem, ani démonem, vládnoucí ohromnou silou.
Než se ale Kanzeon stačí rozhodnout, co s oním dítětem udělat, chlapec natáhne ruku směrem ke Konzenovi se slovy: "Páni, tvé vlasy září jako slunce" a hrst mu jich vyškubne. Konzen začne vidět rudě, ale Kanzeon je pobavená a rozhodne se dítě vložit Konzenovi do péče. A jeho dny plné nudy končí.
Dítě neposedí a rádo prozkoumavá palác, ve kterém Konzen bydlí. Při jednom ze svých průzkumů se dostane do místnosti, kde narazí na chlapce v jeho věku, který se v ní schovává před svými pronásledovateli, kteří jej chtějí potrestat za pomalování obličeje nebeskému císaři. Chlapec se mu představí jako Nataku a zlatooké dítě zjišťuje, že ono nemá jméno, které by mohlo svému prvnímu kamarádovi dát, proto, když se vrátí ke Konzenovi, ho peskuje tak dlouho, dokud jej nepojmenuje Goku.

Goku se poté setká s Tenpouem, Konzenovým známým a maršálem 1. pluku nebeské západní armády, Kenrenem, generálem stejného pluku a Tenpouovým přítelem, a mohlo by se zdát, že jej v nebi nečeká nic jiného, než dny plné radosti a nových známých. Opak je ale pravdou.
Goku, jako kacířské dítě se silou, která se rovná samotnému nebi, zosobňuje hrozbu pro Natakua, prince války, což se Natakuovu otci Li Toutenovi v žádném případě nelíbí. Nataku je totiž jeho jízdenka k vyššímu postavení a nástroj k vykonání pomsty ke všem, co se narodili do vysoce postavené rodiny.
A tak, když nadejde příležitost, Li Touten přikáže Natakuovi Gokua zabít. Ale... jediná věta z Gokuových úst způsobí, že Nataku obrátí ostří meče proti sobě. Goku nemůže věřit svým očím a jeho zármutek a hněv rozbije zlatou čelenku, která mu pomáhá udržovat jeho sílu pod kontrolou, a před zraky všech náhle stojí Seiten Taisei a začíná svými drápy zabíjet všechny kolem.
Konzen, Tenpou a Kenren jen bezmocně přihlížejí, dokud se Kanzeon Bosatsu nesnaží Gokua zastavit. Když Konzen vidí, jak Kanzeon přivedla Gokua do bezvědomí, hrubou silou ji zastaví a Gokua ochrání. Li Touten prohlásí Konzena okamžitě za zrádce a hned na místě na něj vyšle své muže. Jenže Kenren a Tenpou se přidají na Konzenovu stranu...
Nastává dlouhá cesta do císařského paláce, k bráně, která jako jediná dovoluje bohům sestoupit na zem. Podaří se jim k ní dojít? Dodrží Konzen, Tenpou a Kenren svůj slib daný Gokuovi, že s ním zůstanou navždy, že ho nikdy neopustí?

Saiyuki Gaiden je nejhezčí manga, co jsem zatím četla, a jen těžko se ji některé další povede překonat. Gaiden má většinu věcí, které mám ráda - příběh, postavy, jež si člověk snadno oblíbí, akci, střípky politiky, silné přátelství mezi postavami, kapku humoru, naději na konci i přesto, že je to tragédie, a hlavně krásnou a detailní kresbu.
Má čtyři volume, vychází z pera Kazuyy Minekury a jedná se o prequel k její nejznámější manze Saiyuki. Odehrává se pět set let před prvním setkáním Sanzoa s Gokuem.
Tentokrát nás příběh zavádí do nebe, kde se seznamujeme s předešlými inkarnacemi Sanzoa (=Konzen), Hakkaie (=Tenpou), Gojyoa (=Kenren) a s malým Gokuem, uvidíme se i se známou Kanzeon Bosatsu a její pravou rukou, setkáme se s Natakuem a Goujunem, Dračím králem, který je s největší pravděpodobností předchozí inkarnací Hakuryuua/Jeepa.

Postavy Gaiden nejsou ve světě mangy nijak originální a dost kopírují své pozdější reinkarnace s několika málo rozdíly. Konzen má ke Gokuovi mnohem tatínkovější vztah, Tenpou je ještě horší než Hakkai a Kenren je... Kenren je Kenren. Nejsou to žádní hrdinové bojující za slabší, nejsou to ani žádní svatouškové. Vztah, který mají mezi sebou, je unikátní pro každou dvojici a nikdy nemáte pocit, že by některá z postav hrála třetí kolo u vozu. Ano, ano, postavy a jejich interakce jsou to, co mám na celé Saiyuki sérii nejraději. A nejedná se jen o hlavní čtyři protagonisty, ale o každou postavu, která má krapet větší roli, v případě Gaiden se jedná o Goujuna, který si mě naprosto získal.

Kresba Gaiden je, podle mého názoru, nádherná, ať už se jedná o klidné scény, o postavy, o pozadí nebo o akční scény (hlavně v pozdějších kapitolách. Gaiden bylo kresleno devět let, takže je to na kresbě vidět) a je rozhodně chyba soustředit se jen na slova, protože i kresba vám o postavách řekne mnohé.

Saiyuki Gaiden je možné číst bez předešlé znalosti Saiyuki (ať už jako manga nebo anime), ale osobně doporučuji číst ji až potom. Sama jsem ji četla poté, co jsem viděla anime Gensomaden Saiyuki, tak jsem byla s postavami seznámená, na jejich osudech mi záleželo a množství slz bylo určitě vyšší, než kdybych se s nimi poprvé setkala v Gaiden. Ale je pravda, že Gaiden stojí sama o sobě, ale pro ty, kteří znají Saiyuki, zodpovídá otázky, které jsou v hlavním příběhu jen naznačeny.

Pokud se rozhodnete Saiyuki Gaiden číst, doporučuji připravit si krabičku kapesníků, bude jich třeba. Přece jen, je to tragédie, ale stojí za to ;)

-----

(c) images Kazuya Minekura
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Niki Niki | Web | 26. srpna 2011 v 19:24 | Reagovat

*.* tohle mě zaujalo hned na první pohled ^_^ už dlouho jsem si nepřečetla takhle kvalitný článek :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.