Nightrunner I - Luck in the Shadows

22. ledna 2011 v 23:02 | Colleen |  Knihy
Luck in the Shadows
Název: Luck in the Shadows // Štěstí ve stínech
Autor: Lynn Flewelling
Série: Nightrunner // Noční běžci
Díl: první
žánr: fantasy, dobrodružství, tajemno
jazyk, ve kterém jsem to četla: anglický

Když je mladý Alec z Kerry uvrhnut do vězení za zločin, který nespáchal, je si jistý, že jeho život skončil. Ale jedna věc, kterou nečekal, je jeho spolubydlící v cele.
Špeh, podvodník, zloděj a šlechtic Seregil z Rhíminee je mnoho věcí - žádná z nich předvídatelná. A když se nabídne, že vezme Aleca jako svého učně, věci už nikdy nemusí být stejné ani pro jednoho z nich.
Alec brzy cestuje po cestách, o kterých nevěděl, že existují, směrem k válce, o které netušil, že se rodí.
Zakrátko se se Seregilem zapletou do věcí, které sahají hlouběji, než si mohli představit, a pokud neuspějí, může je to stát víc, než jejich život. Ale štěstěna je nepředvídatelná stejně jako Alecův učitel, a protentokrát se může objevit štěstí ve stínech.
(volně přeloženo z obálky knihy)Série Nightrunner mi byla někdy v polovině minulého roku doporučena jako jedna z mála, která obsahuje homosexuální pár, a má 98% příběhu, a ne 80% sexu a 20% "příběhu" (ano, v uvozovkách :P). A když jsem zjistila, že byly tři díly přeloženy do češtiny, zajuchala jsem. Ale chyba. Dávno vyprodané. Tak jsem si objednala anglický originál. Aspoň mi nic neuteče, říkala jsem si. A po přečtení rozhodně nejsem zklamaná.

Štěstí ve stínech je fantasy. Hlavním hrdinou je šestnáctiletý Alec, který se shodou náhod setkává se Seregilem, který mu zachrání život, a kterému Alec později zachrání život na oplátku, čímž se upevní jejich přátelské pouto.
První část knihy se odehrává na cestě ze severu do města Rhíminee. Seregil nabídne Alecovi místo jeho učně, protože v něm vidí potenciál. Alec souhlasí a Seregil jej začne pomalu vzdělávat v umění špiónství.
Zanedlouho poté Seregil, padne do spárů podivné kletby, způsobené podivným kruhovým diskem, která mu způsobuje halucinace ve formě černě zahalené postavy, a za několik dní upadne do bezvědomí. Je tedy na Alecovi dostat ho do Rhíminee k Seregilovu známému a příteli Nysanderovi, jednomu z čarodějů.
Ten jej uzdraví, ale jizvu zanechanou na Seregilově hrudi, jež způsobil disk, odmítá odstranit. Věří, že když nemají ponětí s čím mají tu čest, je lepší si ponechat jakoukoliv stopu.
V Rhíminee se Seregil znovu ujme Alecova školení. Ale nic netrvá věčně. Naši hrdinové se dostávají do víru spiknutí proti královně a Seregil je nařčen ze zrady...

Příběh mě chytil už od prvního okamžiku. Netáhne se, nic není od věci. Popisy se netáhnou, chování a vztahy jednotlivých postav jsou dobře vykreslené.

Alec je velmi milá postava, kterou jsem si hned zamilovala. Je loajální, má své názory, není nijak nadměrně silný (i když si některé věci osvojuje až příliš rychle) a v průběhu příběhu se vyvíjí. Seregil je tajemný, snadno zamilovatelný (a úžasný). Jejich vztah je v této knížce teprve na počátku, stále se to dá popsat jako hodně silné přátelství. Ale i přesto je mezi nimi něco cítit (nebo nosím hodně růžové brýle, ale nevadí mi to :D).

I ostatní postavy jsou dobře propracovány, každá z nich má svou úlohu. Svět, který autorka stvořila, je uvěřitelný, nemá nijak podivnou geografii, ani přemíru různých ras (ale můžeme se setkat s kentaury).

První knížka skončila neukončeně, že nutí čtenáře okamžitě vzít do ruky další díl a pokračovat. Jak to bude dál s Alecem a Seregilem? Jak se rozmotá spiknutí proti královně? Co Nysander? A co Mardus, se kterým jsme se setkali na začátku knihy?

Mé hodnocení: 4 a ½ hvězdičky (z pěti)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.