Královský slib

16. března 2011 v 9:46 | Colleen |  Knihy
Originální název: The Constant Princess
Autor: Philippa Gregory
Žánr: historický román
Vydáno v Alpressu v roce 2007
(česká obálka pod perexem, protože tahle je hezčí :D)

Španělská princezna Catalina přijíždí jako šestnáctiletá k anglickému dvoru, aby se provdala za nejstaršího královského syna. Je krásná, hrdá a vášnivá, že po ní zatouží sám panovník. Ale její manžel se k ní chová chladně a odměřeně a Catalina se cítí osamělá. Jenže osud připravil půvabné princezně daleko větší zkoušku, než je stesk po domově, a Catalina zůstane bez ochranné manželovy ruky uprostřed dvorních intrik. (anotace z obálky knihy)

~Slova mají váhu, co člověk jednou vysloví, nemůže zůstat nevyřčeno, význam slova je jako kámen hozený do rybníka: po hladině se šíří kruhy a nelze předvídat, na který břeh narazí.~
s. 329


Catalina je nejmladší dcerou Isabelly Kastilské a Ferdinanda Aragonského. Ve svých třech letech je zasnoubena s následníkem anglického trůnu, princem Arturem, synem Jindřicha VII. a podle toho je taky vychovávaná. Sama sebe považuje za princeznu z Walesu, budoucí anglickou královnu. Její vize je ale poněkud ovlivněná tím, jak vidí svou matku - silnou ženu, která stojí po boku svého otce a vede španělská vojska při inkvizici. Slova její matky jsou pro ni vším, a matčina fanatická víra v Boha se na ní podepsala - bezmezně v něj věří.
V šestnácti letech odjíždí do Anglie, aby se provdala za Artura, a byla tak o kousek blíž svému snu. Ale není to Artur, kdo se do ní na první pohled zamiluje. Je to sám Jindřich VII., anglický král, a je to jeho druhorozený syn Harry. Smlouva je ale podepsána, mladý pár je sezdán a odjíždí do Walesu. Tam se Catalina s Arturem do sebe bláznivě zamilují a začnou spolu plánovat budoucnost svoji i budoucnost Anglie. Vypadá to, že Catalině už nic nestojí v cestě. Po smrti Jindřicha, dosedne na trůn po Arturově boku. Ale ouha, Artur onemocní a nemoci podlehne. Catalinin sen se rozpadá. Ale před jeho smrtí slíbila Arturovi, že popře jejich manželské naplnění, že si vezme prince Harryho a že dosedne na anglický trůn jako královna, a bude vládnout za ně oba.
Vyjde Catalině její lež, že je stále pannou? Podaří se jí provdat za Harryho a porodit mu syny, které nemohla mít s Arturem? Stane jednou na anglickém trůně jako královna Kateřina? Splní se jí sen porazit Skoty ve válce jako kdysi porazila matka Maury ve Španělsku?

Královský slib je možné číst dvěma způsoby. Buď znáte historii a víte, kdo byla Kateřina Aragonská, a jak to s ní dopadlo, tím pádem čtete proto, abyste viděli, jak si s jejím příběhem poradila autorka a ne jak příběh skončí. Nebo historii neznáte a čtete ho jako... no jako lepší a třikrát delší harlequinku posazenou na začátek 16. století, s docela dobře propracovaným historickým pozadím.

Knížka má tři sta třicet stran a představí nám Catalinu od dětství až po porážku Skotů v roce 1513 u Floddenu. Z toho jsou dvě třetiny věnovány jejímu dětství, době strávené s Arturem a době po jeho smrti, kdy živořila a doufala, že si vezme Harryho. Zbylá třetina se zabývá jejími prvními roky manželství a neúspěšnými porody/potraty.
Není tedy třeba říkat, že příběh není poháněn žádnou akcí, ale spíše Catalininými vnitřními monology, které se střídají se samotným příběhem, a kdy to začíná být opravdu zajímavé, je na posledních dvaceti stranách, kdy se Kateřina vydává na sever válčit se Skoty. Tam ale také příběh končí. Je to dobře? Měla autorka ještě pokračovat? To je na každém ze čtenářů...

Nemůžu říct, že bych se u knížky nudila, ale taky ji nemůžu doporučovat každému na potkání. První dvě třetiny knihy se opravdu čtou jako červená knihovna, druhá půlka je už o něco lepší. Autorka se nezabývá vysvětlováním historických faktů, ty jsou spíše na pozadí a zmiňují se jen ty, které přímo souvisí s Catalinou. Takže pokud máte rádi romantické knihy, které se odehrávají v minulosti, obsahují politiku a intriky a chcete se seznámit s Kateřinou, první manželkou Jindřicha VIII., v podání Philippy Gregory, určitě knihu zkuste.

Královský slib patří do série Tudorovci, která čítá několik knih, ale každá z nich se dá číst sama bez znalosti těch předchozích, protože byly i na přeskáčku psány. Na Královský slib navazuje Králova přízeň (The Other Boleyn Girl), která byla zreprodukována i na filmové plátno - kniha je samozřejmě lepší, protože je vyprávěna z pohledu Mary Boleynové. Kateřina se v téhle knížce objevuje jako vedlejší postava a člověk má možnost dozvědět se, jak to s ní nakonec dopadlo a jak snášela to, že ji z jejího místa královny vytlačila mladá Anna Boleynová.

Mé hodnocení:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Daria Daria | Web | 17. března 2011 v 19:41 | Reagovat

I když na historické moc nejsem, strašně se mi líbí její obal. :) A pravda, ta originální je hezčí. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.